utworzone przez admin | Lut 24, 2019 | Badania opinii
W Polsce obywateli przekonuje się, że możliwość wrzucenia do urny kartki do głosowania raz na kilka lat jest podstawą demokracji. Ale czy polscy obywatele, dzięki udziałowi w wyborach i głosowaniu na określone partie i ugrupowania polityczne, mają rzeczywisty wpływ na stanowione w polskim państwie prawo? Przecież to system prawny winien być odbiciem umowy społecznej zawartej z woli wszystkich Polaków, zgodnie z którą powinny być sprawowane rządy w Państwie.
Zakład Kultury Politycznej i Badań nad Demokracją na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie PUNO w Londynie i Obywatelski Think Thank zainicjowały wspólnie ogólnopolski program badawczy na temat stanu i perspektyw rozwoju demokracji w Polsce. Program nosi nazwę: „Demokracja oddolna w Polsce – utopia czy szansa?”
Celem programu jest analiza możliwości wprowadzenia do polskiego systemu politycznego efektywnych instrumentów demokracji oddolnej w oparciu o referenda. Jego ważną częścią jest przeprowadzenie reprezentatywnych ankiet w różnych środowiskach społecznych i politycznych (parlamentarzyści, radni, organizacje pozarządowe, organizacje polityczne, środowiska naukowe, media, prawnicy, dziennikarze, blogerzy itd.). Wyniki tych badań będą mogły być podstawą do ew. opracowywania projektów zmian w polskim systemie prawa w kierunku zwiększenia podmiotowości ogółu Polaków w podejmowaniu najważniejszych decyzji w naszym państwie.
(więcej…)
utworzone przez admin | Lut 24, 2019 | Znalezione w sieci DB
praca zbiorowa pod redakcją M. Rachwała. Wydawnictwo Naukowe WNPiD UAM Poznań 2017
We wstępie do opracowania czytamy m.in. :
„Zaangażowanie polityczne obywateli stanowi jeden z kluczowych warunków prawidłowego funkcjonowania państwa demokratycznego. Tym samym przedmiotowy system „musi stwarzać prawne i faktyczne możliwości kreowania rzeczywistości politycznej wszystkim zainteresowanym uczestnictwem w życiu politycznym wyborcom, a nie tylko wąskiej grupie profesjonalnych polityków. Do kanonów współczesnej demokracji […] należą zatem: możliwość organizowania się dla realizacji celów politycznych, wybór reprezentacji politycznej, odwoływanie się do głosu lub opinii elektoratu przy rozstrzyganiu szczególnie doniosłych społecznie kontrowersji politycznych (Antoszewski, 1997, s. 212). Tak więc w strukturze instytucjonalnej współczesnego państwa demokratycznego powinny być przewidziane różne formy włączenia obywateli w proces rozstrzygania zagadnień publicznych. Inną kwestią jest natomiast korzystanie przez suwerena ze stworzonych możliwości partycypacji politycznej. W tym zakresie można wyodrębnić jednostki bardzo zaangażowane w życie polityczne, co przejawia się np. sprawowaniem rozmaitych funkcji publicznych, jednakże na drugim biegunie znajdują się osoby, które w ogóle nie interesują się polityką i praktycznie nigdy nie biorą udziału w wyborach czy referendach. I właśnie przedmiotowemu zagadnieniu poświęcone są artykuły otwierające niniejszy tom”.
czytaj całość opracowania
utworzone przez admin | Lut 24, 2019 | Znalezione w sieci DB
Autor: Marcin Rachwał. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznań 2016
We wstępie do opracowania czytamy:
„Celem opracowania było wieloaspektowe odniesienie się do funkcjonowania omawianego rozwiązania ustrojowego w systemie politycznym RP. Po pierwsze, wśród celów podjętych badań znalazła się próba ukazania obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej na szerszym tle dyskusji o miejscu i roli instrumentów demokracji bezpośredniej (semibezpośredniej) we współczesnych państwach demokratycznych, które co do zasady mają charakter przedstawicielski. Po drugie, podjęte rozważania miały na celu omówienie przyjętych w Polsce podstaw prawnych obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, jak również zgłoszonych propozycji zmian w tym zakresie przedmiotowym. Po trzecie, celem analizy było odniesienie się do praktyki działania komitetów obywatelskich, które podjęły starania o wniesienie projektu ustawy do Marszałka Sejmu RP. Przybliżenie wspomnianych aspektów było podstawą do sformułowania prognozy odnośnie funkcjonowania obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w Polsce. Problemem badawczym podjętym w trakcie prac nad niniejszą książką była kwestia miejsca i roli obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w systemie politycznym RP. Stosownie do wskazanego problemu badawczego sformułowano następujące pytania szczegółowe: – Czy przyjęty w Polsce kształt normatywny obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej uzasadnia zaliczenie przedmiotowej instytucji do form demokracji bezpośredniej? – Jakie były formułowane postulaty w zakresie nowelizacji podstaw prawnych obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej? – Jaki był udział obywatelskich projektów ustaw w ogólnej liczbie inicjatyw ustawodawczych wniesionych w rozważanym okresie? – Jak wyglądała praktyka procedowania skutecznie wniesionych obywatelskich inicjatyw ustawodawczych? – Jakie były przyczyny nieskuteczności większości podjętych prób wniesienia projektu ustawy w trybie inicjatywy ludowej? – Jakie podmioty inicjowały i przeprowadzały prace na rzecz wniesienia obywatelskich projektów ustaw? – Jak kształtował się zakres przedmiotowy obywatelskich inicjatyw ustawodawczych?”.
czytaj całość opracowania
utworzone przez admin | Lut 6, 2019 | Znalezione w sieci
Tym razem proponuję lekturę dwóch artykułów, których autorem jest Damian Kmiotek. Poruszana w nich problematyka dotyczy ważnych elementów makroekonomicznych. Autor prezentuje w nich swoje pomysły dla polskiej gospodarki. Mogą być one przedmiotem ciekawej dyskusji, aczkolwiek wymagającej od jej uczestników głębszej wiedzy z zakresu ekonomii.
Pierwszy z tekstów nosi tytuł „Kapitalizm czy socjalizm” o został przez autora zakwalifikowany do kategorii „Cybernetyka Społeczna”. Autor zadaje w nim kilka pytań i przedstawia do dyskusji ważne jego zdaniem problemy, które stanowią tytuły poszczególnych fragmentów jego tekstu: Kapitalizm czy socjalizm? Jaki system jest dla Polski najlepszy? Jak przeciwdziałać wyzyskowi pracowników przez pracodawców? Jak wpłynąć na poprawę jakości produktów? Co z mediami? Socjalizm dla chętnych.
Przedstawiane przez niego dylematy nie są nowe, ale już jego propozycje jak je rozstrzygnąć są nietuzinkowe. Pełny tekst tego artykułu dostępny jest TUTAJ:
Drugi artykuł nosi tytuł: „Jaka powinna być architektura monetarna?”. W tym tekście autor zadaje podstawowe pytanie: Skąd się biorą kryzysy? Poza krótką analizą, stanowiącą pogląd autora na to pytanie, przedstawia on swoją propozycję Nowej, lepszej architektury monetarnej . Jej częścią, według autora, może być całkiem nowa filozofia fiskalna, w tym wprowadzenie całkiem nowego podatku przychodowego. Pełny tekst tego artykułu dostępny jest TUTAJ:
Pomysły przedstawiane w powyższych artykułach mogą niewątpliwie być ocenione jako kontrowersyjne, ale, co jest ich niewątpliwą zaletą, łamią stereotypowe myślenie i mogą być inspiracją do poszukiwań nowych, lepszych rozwiązań makroekonomicznych. Zapraszam do ich lektury i komentowania.